На сайті:
На сайті 184 гостей та відсутні користувачі
Соціально-психологічна адаптація учнів в умовах спеціальної школи-інтернату
25.11.13
Адаптація дітей з особливими потребами до умов спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату – це багатокомпонентний процес, що є складовою частиною фундаментальної проблеми адаптації людини до соціального середовища. Вона пов'язана зі складними процесами соціальних і психолого-педагогічних явищ. У процесі адаптації до нових умов у свідомості учня відбуваються складні, часом болісні процеси. Вони пов'язані з тим, що старі стереотипи спілкування і поведінки, набутий досвід не відповідають новим умовам, їх, як правило, доводиться ламати. На місце старих повинні прийти нові стереотипи, новий досвід.
За даними науковців-дефектологів, майже у 30% дітей з вадами розумового розвитку, які вперше приходять до школи, відсутнє позитивне ставлення до навчання. З огляду на це, метою семінару, який відбувся 21 листопада на базі Рогатинської спеціальної школи-інтернату, було визначити особливості роботи практичних психологів та соціальних педагогів з соціально-психологічної адаптації учнів в умовах спеціальної школи-інтернату.
Візитівку школи-інтернату представив директор М. Яремків. Він ознайомив учасників семінару із корекційно-розвивальним середовищем закладу та розповів про найкращі здобутки діяльності педагогічного та учнівського колективів. Заступник директора з навчально-виховної роботи М.Кривун висвітлила у своєму виступі роботу педагогічного колективу в напрямку адаптації першокласників та новоприбулих до умов школи-інтернату.
З науково-методичними повідомленнями перед учасниками семінару виступили:
І. Гук, викладач кафедри психології та педагогіки ОІППО – «Соціально-психологічні механізми адаптації дітей в умовах спеціальної школи-інтернату»;
Т. Глуханюк, методист ОЦППСР – «Робота психолога з організації адаптації розумово-відсталих учнів у школах-інтернатах»;
Л. Крикун, методист ОЦППСР – «Соціально-педагогічний супровід дитини з особливими потребами в період адаптації.
У межах практичного модуля присутнім було представлено досвід роботи практичного психолога О. Маслій та соціального педагога С. Коваль. Учасники семінару мали змогу спостерігати за роботою учнів 4 класу на тренінгу «Подорож у країну П’ятикласників» та учнів 1 класу на розвивальному занятті «У цей казковий світ». Фахівці психологічної служби продемонстрували майстерне володіння інтерактивними методами та прийомами роботи з дітьми з особливими потребами, проявили належний професійний рівень.
Учасники семінару переконалися, що соціальна адаптація дітей з особливими потребами в умовах закладу інтернатного типу є одним із важливих напрямів діяльності практичного психолога та соціального педагога навчального закладу, який реалізується через всі види робіт і передбачає використання найновіших форм та методів впливу на особистість дитини, а також соціальне середовище, в якому вона постійно перебуває.