На сайті:
На сайті 133 гостей та відсутні користувачі
Відбулось засідання круглого столу на тему «Проблема соціального сирітства в Україні»
16.09.13
В межах співпраці Івано-Франківського обласного центру практичної психології і соціальної роботи, Комісії УГКЦ у справах мігрантів, Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання та Ради з питань трудової міграції громадян України при Кабінеті Міністрів України 13 вересня 2013 року у приміщенні Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти було проведено круглий стіл на тему «Проблема соціального сирітства в Україні».
Метою круглого столу було обговорення та пошук шляхів вирішення викликів соціалізації дітей мігрантів, обговорення створеної регіональної програми по роботі з дітьми мігрантів для практичних психологів, соціальних педагогів та соціальних працівників соціальних служб для молоді.
Важливим фактором світового розвитку у глобалізаційному контексті є міграція, яка постає як складний соціальний феномен, особливо на теренах Західної України, що характеризується значним масштабом, інтенсивністю, інноваційним характером та різноманітністю.
Ступінь сформованості державної політики стосовно дітей, чиї батьки працюють за кордоном і яких можна віднести до категорії соціальних сиріт, є низьким. Такий стан можна пояснити і новизною проблеми, і різним рівнем її актуальності в різних регіонах України, і певною повільністю реагування держави на нові соціальні виклики. Мільйони українців, які виїжджають працювати за кордон, - це виклик для держави, загроза національній безпеці, загроза для генофонду нації. Але й тисячі дітей, яких залишають тимчасово під доглядом бабусь, старших сестер та братів, знайомих, сусідів, є не меншим викликом для держави, який стосується не тільки нашого сьогодення, але й майбутнього. На сьогоднішній день робота з дітьми трудових мігрантів не вкладається в поширені моделі і технології соціальної роботи та виховання. Сучасні умови висувають потребу в переосмисленні усталених поглядів на проблему взаємодії сім'ї та інших інститутів соціалізації в контексті глобальних процесів.
Виходячи з окресленої проблеми робота круглого столу відбувалась за наступними напрямами:
- пошук інноваційних моделей і технологій соціальної роботи та виховання дітей мігрантів в Україні;
- методологія та методи досліджень соціальних потреб дітей мігрантів;
- збереження сімейних цінностей в умовах трудової міграції;
- обговорення створеної регіональної програми по роботі з дітьми мігрантів для практичних психологів, соціальних педагогів та соціальних працівників соціальних служб для молоді;
- презентація авторів корекційних та тренінгових програм своїх напрацювань.
Людмила Підлипна, директор Івано-Франківського обласного центру практичної психології і соціальної роботи привітала учасників круглого столу та акцентувала увагу на проведеній роботі психологічної служби області з дітьми трудових мігрантів.
Ксенія Буханець, психолог, керівник окремих проектів Комісії УГКЦ у справах мігрантів, представила проект «Консультаційно-тренінгові центри для дітей, батьки яких знаходяться закордоном»
Григорій Селещук, голова Комісії УГКЦ у справах мігрантів, заступник голови Ради з питань трудової міграції громадян України при Кабінеті Міністрів України доповів про результати дослідження «Виклики та адаптаційні резерви полілокальних родин українських трудових мігрантів»
Світлана Одинець, керівник проектів і програм Комісії УГКЦ у справах мігрантів, головний редактор порталу «Навігатор», дослідниця соціальних процесів при Інституті народознавства HAH України, доповіла на тему «Зміна життєвих траєкторій дітей мігрантів (за результатами власних емпіричних досліджень, проведених в Італії у липні 2012 р.)»
Наталія Блага, соціальний педагог Рогатинської спеціалізованої загальноосвітньої школи №1 з поглибленим вивченням іноземної мови представила реалізацію проекту «Попередження торгівлі людьми» шляхом соціальної роботи та мобілізації громади.
Зоряна Крох, методист психологічної служби Городенківського району представила досвід роботи з дітьми трудових мігрантів району, активну працю волонтерського руху, акцентувала увагу на діяльності психологічної служби в напрямку партнерської взаємодії з державними і недержавними організаціями: відділом у справах сім’ї молоді та спорту, соціальною службою Городенківського району, правоохоронними органами, духовенством, медичними працівниками. Представила авторську методичну розробку по роботі з дітьми трудових мігрантів в літньому таборі.
Надія Цюпер, методист Івано-Франківського міського центру практичної психології і соціальної роботи розповіла про методичні напрацювання творчої групи практичних психологів та соціальних педагогів з окресленої проблеми.
Людмила Кріцак, соціальний педагог Монастирчанського НВК розповіла про власний досвід роботи з дітьми мігрантів.
Галина Нижник, практичний психолог ДНЗ № 2 представила корекційну прогаму, напрацьовану творчою групою практичних психологів м. Коломиї.
Світлана Стельмах, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри загальної та соціальної педагогіки Українського Католицького Університету розповіла про досвід роботи соціальних педагогів м. Львова з дітьми мігрантів.
Результатом співпраці Івано-Франківського обласного центру практичної психології і соціальної роботи та Комісії УГКЦ у справах мігрантів, Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання та Ради з питань трудової міграції громадян України при Кабінеті Міністрів України є створення першого всеукраїнського методичного посібника по роботі з дітьми трудових мігрантів. Посібник розрахований на практичних психологів, соціальних педагогів та вчителів.