На сайті:
На сайті 167 гостей та відсутні користувачі
«ІВАН І МАРІЯ КЕЙВАНИ: СВІТ РОДИНИ ТА ПРОФЕСІЙНИХ УПОДОБАНЬ НА ТЛІ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ І СВІТУ»
16.10.24
Під такою назвою, згідно річного плану роботи ІФОІППО, 10 жовтня цього року у рамках роботи обласної творчої групи «Літературне краєзнавство» (керівник: Марія Федунь, докторка філологічних наук, професорка кафедри педагогіки та психології, лавреатка премії Марійки Підгірянки) в Музеї історії міста Коломиї відбулася урочиста академія з елементами учнівської конференції. Це другий цьогорічний захід, присвячений представникам української еміграційної хвилі початку ХХ століття.
Мета передбачала наступне: привернути увагу педагогічної громадськості до родинного спадку Марії та Івана Кейванів, зупинитися на творчій спадщині їх дітей – Софії (Зоні) та Ореста; розширити спектр інформації про особливості мистецького набутку Кейванів; обговорити тематику їх творчості, звернути увагу на методику використання мистецького спадку родини українських емігрантів на заняттях у ЗДО, уроках ЗЗСО та у виховній роботі з дітьми.
З вітальним словом виступили Юрій Плекан, кандидат історичних наук, директор Музею історії міста Коломиї, та Марія Федунь, відповідальна за проведення заходу. Зі зворушенням сприйняли присутні виступи-презентації від членкинь творчої групи «Літературне краєзнавство» Світлани Лютак, учительки англійської мови, учителя вищої категорії ліцею №21 ім. Є. Коновальця Івано-Франківської міської ради, та Оксани Баб’як, виховательки ЗДО «Гірський струмок» (м.Яремча). Зацікавлення викликав виступ на тему «Іван Кейван – мистецтвознавець», який виголосила Наталія Мочернюк, докторка філологічних наук, старша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича.
Свої виступи-повідомлення виголосили здобувачі освіти Коломийського ліцею №8 Таїсія Блискун, Діана Крилюк, Богдан Загрійчук, Антоніна Ферчук, Ганна Гавриш, Мельничук Тетяна й Елеонора Макарчук. Невеличку екскурсію музейними експозиціями провела Мирослава Кочержук, старша наукова співробітниця Музею історії міста Коломиї.
Наталія Чорнокожа, керівниця учнівського клубу «Краєзнавець», учителька української мови і літератури Коломийського ліцею №8, учитель-методист, розповіла про довготривалий проєкт «Родина Кейванів». У програму також ввійшов виступ Галини Гафійчук, старшої викладачка кафедри теорії та методики навчання ОІППО, на тему «Українсько-еміграційна мистецька хвиля першої половини ХХ століття». Кілька слів про Івана Кейвана-митця виголосила присутня у залі Марія Гнатюк, учителька інформатики, старший учитель, голова Союзу Українок Коломийщини імені Олени Кисілевської, голова Школи Шляхетної Українки. Логічно вписалося у канву заходу інсценування, яке виконали здобувачі освіти 10-Б класу Коломийського ліцею №8 Владислав Колоденко та Елеонора Макарчук.
Щира вдячність усім, хто долучився до цієї події! У план роботи обласної творчої групи «Літературне краєзнавство» на наступний рік обов’язково буде внесено заходи, пов’язані з представниками мистецької діаспори, яка вписала яскраву сторінку в історію України та світу.