Типові навчальні плани білінгвальних класів спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов

Пояснювальна записка

Відповідно до Закону України „Про загальну середню освіту” білінгвальні класи у спеціалізованих школах з поглибленим вивченням іноземних мов створюються згідно запитів та потреб учнів і функціонують в структурі загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів. За визначенням стратегічних документів Ради Європи білінгвальні класи - це класи, навчання у яких здійснюється за спеціальними програмами, що передбачають з окремих предметів поперемінне використання двох мов – державної та іноземної.

Зарахування учнів до цих класів здійснюється на конкурсній основі, з урахуванням нахилів та здібностей дітей і готовності їх до навчання. З цією метою може проводитись співбесіда з дитиною або тестування згідно з нормативними документами та рекомендаціями Міністерства освіти і науки України (Інструкція про порядок конкурсного приймання дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), затверджена наказом МОН України від 19.06.2003 р. № 389).

Типові навчальні плани білінгвальних класів спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов розроблені на основі Типових навчальних планів для основної та старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів у структурі 12-річної школи (затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 05.02.2009 р. №66).

Вони складаються з двох блоків навчальних предметів: загальноосвітнього і профільного. Цикл профільних предметів сформований на основі інваріантної та варіативної складових змісту шкільної освіти, у т.ч. за рахунок перерозподілу навчального часу між профільними та загальноосвітніми предметами та курсами. Відповідно до Положення про загальноосвітній навчальний заклад кожна школа на основі Типового навчального плану формує власний робочий навчальний план, обираючи ті чи інші предмети для навчання іноземною мовою, конкретизуючи варіативну складову.

Особливості організації навчального процесу в білінгвальних класах такі:

  • іноземна мова вивчається поглиблено;

  • з 5-го класу поступово запроваджується вивчення (повністю або частково) 2-3 предметів іноземною мовою;

  • освітня галузь «Технології» та частково галузь «Художня культура», починаючи з 7-8 класів, реалізуються через вивчення курсів за вибором іноземною мовою: «Країнознавство», «Культура (музика та мистецтво) країни мова якої вивчається», «Література країни мова якої вивчається», «Ділове мовлення» та інші.

За рішенням відповідних органів управління освітою (згідно Постанови КМУ №964 від 14.06.2000 р. «Про затвердження положення про загальноосвітній навчальний заклад») можуть вводитися додаткові штатні одиниці заступника директора, практичного психолога, лаборанта; учителям, що навчають предметам іноземною мовою, встановлюватись надбавки до заробітної плати, у тому числі за рахунок коштів спонсорів та благодійних фондів.

Залежно від особливостей та умов роботи загальноосвітнім навчальним закладом можуть вноситись необхідні корективи щодо вивчення профільних предметів і курсів, у тому числі може перерозподілятися час між курсами профільного циклу.

З усіх інших питань (структури навчального року, організації навчальної практики, порядку вивчення окремих предметів, формування класів і поділу їх на групи) білінгвальні класи у спеціалізованих школах користуються положеннями пояснювальних записок до Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 29.11.2005 р. № 682 та від 05.02.2009 р. № 66.

Завантажити повну версію документу